Polska pomaga

Czym jest akcja „Polska Pomaga”?

Akcja Telewizji Polskiej „Polska pomaga” chce pokazywać cichych bohaterów naszej rzeczywistości i motywować do działania. Służy temu, byśmy uwierzyli, że jesteśmy lepsi, niż sami o sobie myślimy.

Ponad 1000 placówek i niepoliczone tysiące wolontariuszy – ogromna armia ludzi dobrej woli, którzy bez rozgłosu, bez fajerwerków, skromnie, nie od święta, lecz codziennie, niosą pomoc potrzebującym. Świece-cegiełki, rozprowadzane w parafiach w całej Polsce, w wielu domach stały się nieodłącznym elementem wigilijnego stołu. Odkąd zapłonęły pierwsze świece Caritasu, minęły już 23 lata.

Polacy, gdy odpowiednio dotrze się do nich z informacją o potrzebach innych, potrafią reagować natychmiastowo. Hojność, ofiarność, gotowość niesienia pomocy nie tylko objawia się sięganiem do portfela. To też zaangażowanie i praca na rzecz słabszych – wolontariat motywowany religijnie. Ta postawa świadczy o tym, że jesteśmy lepsi, niż próbuje się nam wmówić.

Wiele osób, które zaangażowały się w niesienie pomocy, deklarują, że Caritas był dla nich swoistym odkryciem. Ta praca do wiele cichego dobra, piękne historie z happy endem, których główni bohaterowie zwykle pozostają w cieniu. Wiele z tych historii, dzięki reporterom z ośrodków TVP, udało się zarejestrować.  Będziemy je sukcesywnie pokazywać zarówno na antenach TVP1, TVP3, TVP Info, jak i w sieci (szukajcie nas też pod hasztagiem #Polskapomaga). Chcemy się nimi chwalić, być wdzięczni i dumni, że w Polsce dzieje się tyle dobra, tylu bezimiennych bohaterów każdego dnia poświęca się dla innych. Potrzeb wokół nas wciąż jest jednak sporo – każdy z nas może dołączyć i być jednym z nich.