Polska pomaga

O akcji

Konkurs „Pomagasz? Pomagam!”

Czym jest akcja „Polska Pomaga”?

Czym jest akcja „Polska Pomaga”?

Ponad 1000 placówek i niepoliczone tysiące wolontariuszy – ogromna armia ludzi dobrej woli, którzy bez rozgłosu, bez fajerwerków, skromnie, nie od święta, lecz codziennie, niosą pomoc potrzebującym. Świece-cegiełki, rozprowadzane w parafiach w całej Polsce, w wielu domach stały się nieodłącznym elementem wigilijnego stołu. Odkąd zapłonęły pierwsze świece Caritasu, minęły już 23 lata.

Polacy, gdy odpowiednio dotrze się do nich z informacją o potrzebach innych, potrafią reagować natychmiastowo. Hojność, ofiarność, gotowość niesienia pomocy nie tylko objawia się sięganiem do portfela. To też zaangażowanie i praca na rzecz słabszych – wolontariat motywowany religijnie. Ta postawa świadczy o tym, że jesteśmy lepsi, niż próbuje się nam wmówić.

Wiele osób, które zaangażowały się w niesienie pomocy, deklarują, że Caritas był dla nich swoistym odkryciem. Ta praca do wiele cichego dobra, piękne historie z happy endem, których główni bohaterowie zwykle pozostają w cieniu. Wiele z tych historii, dzięki reporterom z ośrodków TVP, udało się zarejestrować.  Będziemy je sukcesywnie pokazywać zarówno na antenach TVP1, TVP3, TVP Info, jak i w sieci (szukajcie nas też pod hasztagiem #Polskapomaga). Chcemy się nimi chwalić, być wdzięczni i dumni, że w Polsce dzieje się tyle dobra, tylu bezimiennych bohaterów każdego dnia poświęca się dla innych. Potrzeb wokół nas wciąż jest jednak sporo – każdy z nas może dołączyć i być jednym z nich. 

Po raz 23. ruszyła akcja Caritas Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Po raz 23. ruszyła akcja Caritas Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

– Bardzo chcę pomagać Caritas. Kiedyś dzięki tej akcji sama mogłam pojechać na ferie, wakacje, spędzić na wyjeździe swój wolny czas i dobrze się bawić. Dziś sama sprzedaję świece i pomagam zebrać pieniądze – mówiła na antenie TVP Info Kasia, wolontariuszka z Rzeszowa.

Akcja prowadzona jest w całej Polsce. Przykładowo w działalność gdańskiej Caritas zaangażowanych jest w nią 350 pracowników oraz prawie 6 tys. wolontariuszy. W znajdującym się tam Domu Samotnej Matki przebywa ponad 300 kobiet. – Nam jest tutaj dobrze, wiemy, że gdy gdzieś pójdziemy, mamy dokąd wrócić. Nigdy nie czułam stabilności, wychowywałam się w domu dziecka – mówi Paulina, mama Ingi, która jest mieszkanką domu. Caritas pomaga zarówno dzieciom, jak i młodzieży. Pomoc polega nie tylko na finansowaniu potrzebujących, ale również organizowaniu im czasu wolnego, prowadzeniu świetlic, w których dzieci mogą korzystać z różnego rodzaju zajęć.